Współpraca

Wszystkich chętnych do współpracy proszę o kontakt mennieennie@gmail.com

trip * London for a small price

Londyn. Mój dom, moje miasto, moje życie.
Nigdy nie widziałam ani nie słyszałam o bardziej oryginalnym, ciekawym, pięknym i multikulturowym miejscu na świecie. Bywam tam kilka/kilkanaście razy rocznie, co nie wiąże się wcale z wielkimi kosztami. Jest mnóstwo sposobów na tanią podróż do stolicy światowej mody. Jednodniowa wyprawa na zakupy? Żaden problem.

1. Zaplanuj podróż, wybierz środek transportu. Szczerze polecam samolot - tańszy, szybszy i wygodniejszy niż autokar. Z mojego miasta mam regularne połączenia (kilka lotów na dzień) na lotnisko w Luton oraz Stansted (lotniska niedaleko Londynu) które obsługują linie Wizzair i Ryanair. Tą drugą nigdy nie latałam więc nie mam porównania.
Wizzair - Koszt biletów w obie strony (ceny regularne) może wynosić od 100-4000zł, wszystko zależy od tego, czy trafimy na promocję (tzw. super promo). W skrajnych przypadkach bilet możemy kupić już za 8zł (w jedną stronę).


Dziś znalazłam bilety na 21-22 kwietnia za 104zł wraz z opłatami lotniskowymi. Myślę że nie jest to zbyt wygórowana cena biorąc pod uwagę fakt, że za dojazd z Gdańska do Warszawy + powrót PKP zapłacimy dużo więcej.
Przy zamawianiu biletów musimy pamiętać o tym, by wybrać opcję odprawy online. Można wykupić też dodatkowe ubezpieczenie ale wedlug mnie jest ono zbędne. Kwestia bagażu pozostaje do naszej dyspozycji, mamy do wyboru mały/duży bagaż podręczny lub bagaż rejestrowany. Cena dużego , podręcznego to 45zł a rejestrowanego 90zł przy czym dla mnie na podróż 3-dniową wystarcza mały bagaż, czyli największa torebka, jaką posiadam.

2. Mamy bilety, znamy datę lotu. Co dalej?
Musimy pamiętać o tym że lotniska nie są umiejscowione w centrum miasta a sam Londyn ma średnicę ok 150km! Poszukujemy więc taniego transportu do centrum. Oczywiście, nie zamawiamy taksówki bo nie chcemy zbankrutować (chyba że mamy zbyt dużo pieniędzy :) ). Tu z pomocą przychodzi nam easybus.co.uk.


Jak widać, za transport z Lotniska do Londynu zapłacimy 2ł, tyle samo za drogę powrotną. Nie ma opłat dodatkowych za bagaż. Bilety na busa są elastyczne, co oznacza że na zakupionym bilecie na godz. 7.40 mamy możliwość transportu każdym busem od 6.40 do 8.40. EasyBus wprowadził także możliwość transportu w Lotniska w Luton na stację Victoria, lecz bilety są sporo droższe.
EasyBus odjeżdża ze stanowiska nr 9 przy wyjściu z terminala.

3. Jak będziemy poruszać się po Londynie?
Nawet tym, którzy uwielbiają długie spacery, nie polecam decyzji o tylko i wyłącznie takiej formie zwiedzania miasta. Jest ono po prostu zbyt duże, by nasze nogi wytrzymały te dziesiątki kilometrów chodzenia.
W tym przypadku polecam zakup Oyster Card. Jest to coś podobnego do karty miejskiej dostępnej w każdym większym Polskim mieście, tylko że nie jest imienna. Możemy ją zakupić w kiosku, na każdej stacji metra (których jest sporo) oraz w sklepach z pamiątkami. Od razu przy zakupie należy ją doładować, co nie oznacza nic innego jak zrobienie przedpłaty na poczet odbytych podróży. Za kartę należy zapłacić depozyt w wysokości 5ł, natomiast wielkość doładowania karty zależy tylko od nas. Jednorazowy przejazd metrem to 2,20ł, natomiast autobusowy całodzienny bilet kosztuje 4,40ł.
Według mnie najlepiej doładować oyster'ke za 5ł i cieszyć się przejazdami dowolnymi czerwonymi autobusami w dowolnym kierunku przez cały dzień.
Wchodząc do każdego pojazdu miejskiego trzeba pamiętać o kilku zasadach:
- nie wpychamy się do kolejki, to nie Polska
- wchodzimy tylko przednimi drzwiami
- niezwłocznie po wejściu przykładamy kartę oyster do żółtego czytnika umieszczonego zaraz przy kierowcy (po prostu robimy to samo, co wszyscy wchodzący przed nami)
- chcąc wysiąść na którymkolwiek z przystanków, należy nacisnąć przycisk "stop"

 Mamy miasta, stacji metra, przystanków autobusowych dostępne są na każdej stacji metra.

4. Zakupy i zwiedzanie.
Jeżeli nie mamy zbyt wielu pieniędzy do wydania a pragniemy zobaczyć i kupić jak najwięcej, nie martwcie się. W Londynie wiele atrakcji jest zupełnie darmowych , a najlepsze zakupy zrobimy w Primarku, czyli sklepie z ogromnym wyborem modnych, wygodnych i bardzo tanich ciuchów w pełnej rozmiarówce.
Zwiedzając pamiętamy oczywiście o :
- London Eye
- Big Ben
- Camden Town
- British Museum
- Oxford Street
- Harrods
- London Bridge
- Trafalgar Square
i wiele wiele innych.

5. Nocleg.
Jeżeli nasz wyjazd obejmuje nocleg, musimy pamiętać o tym iż nocowanie w Londynie może pogrążyć nasz budżet. Najkorzystniejsze dla nas jest rezerwowanie noclegu z dużym wyprzedzeniem. Polecam stronę www.booking.com . oraz hostele/hotele:
- Smart Hyde Park Inn
- Generator Hostel London
- Palmers Lodge Swiss Cottage
- Central Hostel
- Youth Hostel
Ceny w tych hotelach nie przekraczają 80zł/noc/osoba i znajdują się praktycznie w centrum Londynu. Należy jednak pamiętać o tym że warunki nie będą luksusowe za tą cenę. Często są to łóżka 2,3-piętrowe, a pokoje koedukacyjne 6-20 osobowe. W każdym z hoteli jest możliwość bezpiecznego przechowania bagażu, więc naprawdę nie ma się o co martwić.

Da odważnych polecam całonocny spacer po Londynie, wersja bez noclegu.

Enjoy!